Kalórie - najväčší omyl v dejinách riešenia obezity

Autor: Adam Sipos | 23.10.2018 o 13:29 | (upravené 23.10.2018 o 16:03) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1899x

Aké sú ponúkané riešenia obezity a prečo nefungujú? V tomto článku prinášame dva rozličné pohľady na riešenie obezity. 

Kalorický deficit

Kalória je jednotka energie prijímaná z potravy. Je to náš ľudský výmysel a naše telo nepozná pojem kalória. Môžeme si teda predstaviť kalóriu, ako energiu, ktorú prijímame z jedla a ktorá nám dodáva radosť do života. Každý človek potrebuje iné množstvo energie v závislosti na vek, výšku, váhu a spôsob života.

Poďme sa však rozprávať o chudnutí. Stará dobrá teória hovorí, že ak budeme prijímať menej kalórii (budeme v kalorickom deficite), tak budeme chudnuť. Toto je pravda. Záleží však na kalóriách a ich počítaní pri chudnutí? Absolútne nie.

Model 1: Príliš veľa kalórii

Ak chceme vyriešiť obezitu, musíme sa pozrieť na jej ponúkané riešenia. Takmer 90 percent všetkých návodov a odporúčaní uvádza, že musíme menej jesť, viac cvičiť a vytvoriť takzvaný kalorický deficit. To znamená, že prijímeme menej energie ako vydáme, a tým pádom budeme chudnúť. Podporným argumentom v tomto kontexte je prvý zákon zachovania hmotnosti (termodynamika). O tomto zákon budeme hovoriť nižšie.

Termodynamika hovorí že:

"Vnútorná energia systému je jednoznačnou funkciou jeho stavu a mení sa len pod vplyvom vonkajšieho pôsobenia. V termodynamike vonkajšie pôsobenie je vždy spojené s vykonaním určitej práce a s dodaním (odovzdaním) tepla."


"Základným a podstatným predpokladom všetkých partikulárnych aj všeobecných formulácií zákona zachovania energie je predpoklad, že skúmaný systém je dokonale izolovaný od okolia (t.j. od okolitého vesmíru)" (Úvod do termodynamiky)


Čo teda spôsobuje obezitu a priberanie? Je to jednoduché - príliš veľa kalórii. Ak popierame túto teóriu, tak popierame aj zákon termodynamiky. Má to však jeden problém - absolútne to nefunguje. Otázka čo spôsobuje obezitu a priberanie je tá najdôležitejšia. Ak ju pochopíme zle, tak všetko čo urobíme potom, bude zlé. Naše riešenia, odporúčania a prístup k obéznym ľuďom. To bolo doteraz kompletne zlé.

V knihe Joslin's Diabetes Mellitus (2015) sa hovorí, že: "Základným kameňom pre terapiu obezity je reduckia celkových prijatých kalórii..." Dodáva však: " Ani jeden z týchto prístupov nemá v skutočnosti žiadne zásluhy."

V preklade to znamená toto: "odporúčam vám zredukovať vaše kalóre, aj napriek tomu, že si uvedomujem nefunkčnosť tohto prístupu." Toto nie je asi tá najlepšia rada pre obéznych ľudí.

Nanešťastie sa uvedená teória uvádza takmer všade. Táto teória má niekoľko základných chýb, ktoré nedokážu riešiť súčasný stav obezity.

Bezprostredná príčina VS skutočná príčina

Čo je teda bezprostedná príčina obezity? Príliš veľa kalórii. Ak však budeme riešiť bezprostrednú príčinu obezity (proximate cause), je to v konečnom dôsledku zbytočné. Bezprostrednej príčine problému predchádza skutočná príčina (ultimate cause). Ak budeme riešiť skutočnú príčinu obezity, budeme mať výsledky a bude to užitočné.

Riešenie alkoholizmu

Povedzme si pár príkladov pre lepšie porozumenie tohto konceptu. Alkoholizmus. Aká by mohla byť naša rada na vyriešenie všetkého alkoholizmu vo svete? Piť menej alkoholu.

Príliš veľa alkoholu u alkoholika však nie je tá skutočná príčina jeho alkoholizmu.

Tých skutočných príčin môže byť viac - závislosť, rodinná situácia, stres, osobnosť...Riešenie však nie je v nič nehovoriacej vete: piť menej alkoholu.

Riešenie skutočnej príčiny je vo vytváraní popdorných skupín pre alkoholikov, pomoc rodine pre upokojenie situácie alebo podpora od priateľov...

Pád lietadla

Pád lietadla môžeme taktiež vysvetliť ako príliš veľa gravitácie a veľmi slabé prúdenie motorov. Je zjavné, že toto nie je skutočnou príčinou pádu lietadla. Tou skutočnou príčinou môže byť zlyhanie ľudského faktora, zlé počasie alebo mechanická chyba lietadla.

Riešenie nie je zamerať sa na odstránenie problému s gravitáciou - riešenie je dôsledne pripravovať pilotov na let, prdpovedať počasie a mechanicky kontrolovať lietadlo pred odletom.

A čo riešenie obezity?

V súčasnosti vyzerá "tradičné" riešenie obezity nasledovne. Bezprostredná príčina je príliš veľa kalórii, ale skutočná príčina je sebazaprenie - osobný výber a zodpovednosť. Riešenie?

Prijímať menej kalórii a viac cvičiť. Ak to zlyhá, tak je to problém môjho sebazaprenia a je to moja vlastná vina, že som si vybral byť obézny. Všetko čo potrebujete je len sila vôle a disciplína. Toto je tradičný spôsôb uvažovania o obezite.

Model 2: Hormonálny problém obezity

Poznáme však aj iný model uvažovania o obezite. Ten hovorí, že obezita a priberanie je zväčša hormonálny problém. Bezprostredný problém je stále príliš veľa kalórii. Čo však vedie ku konzumácii príliš veľa kalórii? Čo je tá skutočná príčina?

Skutočná príčina je inzulín a taktiež aj kortizol. Jednoducho povedané, hormóny. V tomto prípade, ak máte videnie obezity ako hormonálny problém, tak riešenie nebude sila vôle (willpower).

Riešenie v tomto prípade bude zníženie hladiny inzulínu.

V tomto modeli hormonálneho videnia obezity nespochybňujeme žiadne zákony termodynamiky. Nikto nehovorí, že vytvárame energiu z ničoho. Často nám hvoria: "vy neveríte v zákon zachovania hmotnosti? Neveríte v termodynamiku?"

Nie. Toto nikto nepopiera. Tento model hovorí o tom, že skutočná príčina obezity nie je sila vôle, ale hormóny. (zväčša inzulín a kortizol)

Riešenie obezity teda nie je v riešení kalórii a sústrední sa na ich reduckiu. Je to len časť celku, ktorému predchádza väčší. 
 

Poznámky k termodynamike

Termodynamika v kontexte obezity nie je správny nástroj na jej riešenie. V úvode sme spomenuli definíciu termodynamiky a jej vplyv na telesá. Je potrebné uvedmoiť si, že ľudské telo nie je uzavretý systém a nie je nijako izolovaný od okolitého vesmíru.

Vplývajú na neho viaceré biochemické faktory, ktoré ovplyvňujú činnosti hormónov, ukladanie tukov a celkovú funkciu ľudského tela. Termodynamika je fyzika. Ľudské telo je biochémia.

Nemôžeme aplikovať riešenie termodynamiky na ľudské telo, ktoré je o biochémii. Termodynmiku však nikto nikdy v kontexte riešenia obezity ako fyzikálny jav nepopieral a ani nebude popierať.

Článok bude mať pokračovanie v druhom texte. - Budeme sa venovať téme - Prečo počítanie kalórii nefunguje?

Tento článok je inšpirovaný kanadským doktorom Jasonom Fungom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?