Váš mozog potrebuje cukor. Skutočne?

Autor: Adam Sipos | 19.10.2018 o 14:17 | (upravené 19.10.2018 o 14:24) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1351x

Možno ste sa s tým stretli aj vy. Cukor musíte konzumovať pretože váš mozog ho potrebuje a bez neho nebudete schopný naštartovať svoj organizmus. Omyl.

Z potravy, ktorú konzumujeme prijímame makronutrienty a mikronutrienty. Do prvej skupiny zaraďujeme tuky, proteíny a sacharidy.

Do druhej ostatné minerály a vitamíny. Možno vás prekvapíme, ale v skutočnosti z makronutrientov naše telo potrebuje len tuky a proteíny.

V našom tele nie je nikde potreba prijímať sacharidy. To však neznamená, že sú pre naše telo toxické (aj keď cukor podľa nás je), ale naše telo to jednoducho nepotrebuje.

Tuky a proteíny sú však esenciálne a telo si ich nevie vytvoriť. Keď príde diskusia na cukry,(jednoduchý sacharid), tak často počúvame - aj od doktorov alebo nutričných špecialistov - že je potrebné konzumovať do určite miery cukor, pretože náš mozog ho potrebuje a je to jeho hlavný zdroj energie.​

Cukor a nezmyselné odporúčanie pre deti

Dokonca nás celkom zaskočilo aj odporúčanie pre deti od odborníčky z Úradu pre verejné zdravotníctvo že: „Denná porcia (cukru - poznámka redakcie) by nemala byť väčšia ako 50 gramov, uprednostniť treba sladké pečivo, prípadne sušienky, sušené ovocie a cereálne sladké tyčinky pred tučnými múčnikmi a cukrovinkami“.

Takže Úrad pre verejné zdravotníctvo odporúča deťom konzumovať do 50 gramov cukru denne! Aký argument sa pri tejto diskusii objavuje najčastejšie? Náš mozog potrebuje cukor, aby malo energiu. Naše telo potrebuje cukor, aby malo energiu.

Obe tvrdenia sú nezmysly a mýty. Čo je vlastne cukor? Cukor je zložený z dvoch molekúl - glukózy a fruktózy. Poďme sa pozrieť na glukózu (fruktóze sa budeme vednovať v osobitnom článku).

Potrebujeme glukózu?

Poďme sa pozrieť na skutočnú pravdu. Naše telo v skutočnosti potrebuje hladinu glukózy. Glukóza je základná životná energia a je veľmi dôležitá Keď ju neprijímame zo stravy, (vo forme sacharidov) naše telo si ju vytvorí samé.

To znamená, že ak nebudeme konzumovať sacharidy alebo cukor, náš mozog bude naďalej fungovať veľmi efektívne a správne. Glúkoza je teda nevyhnutná pre fungovanie nášho tela. Naša pečeň ju efektívne dokáže vytvoriť cez proces zvaný glukogenéza (z angl. Gluconeogenesis).

Takže. Je glukóza nevyhnutná pre život? Áno. Je konzumácia glukózy nevyhnutná pre život? Nie.

Poznáme niekoľko kultúr vo svete, ktoré nekonzumujú glukózu ako napríklad Inuiti alebo Masaiovia - oni nekonzumujú sacharidy vôbec a ani žiadnu glukózu. Majú však hladinu glukózy, petože ich telo si ju vytvára. Pri týchto civilizáciách nevidíte žiadnu obezitu alebo iné civilizačné choroby.

Pri tejto diskusii sa často zabúda na druhý zdroj energie, ktoré naše telo dokáže poháňať. Sú to tuky. Áno, naše telo dokáže fungovať na cukroch alebo na tukoch. Ak nekonzumujeme sacharidy alebo je naša strava založená na veľmi nízkom prijíme sacharidov, naša pečeň začne vytvárať ketóny (zväčša β-Hydroxybutyric acid), ktoré vytvárajú dostatok enregie pre činnosť mozgu alebo buniek. Glukóza je však stále prítomná a nevyhnutná. Telo ju však vytvára samé.

Potreba cukru

Čo si teda zapamätať? Cukor nie je nevyhnutný pre naše fungovanie alebo fungovanie mozgu. Cukor nepotrebujeme a nikdy sme ho nepotrebovali. Ak počujete, že musíte konzumovať cukor pre správnu funkciu mozgu a tela je to nezmysel založený na nereálnej vede a dezinformácii. Veľkú časť tvorí aj lobby potravinového priemyslu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?