7 mýtov a faktov o švédskych imigrantoch

Autor: Adam Sipos | 3.3.2017 o 15:58 | (upravené 3.3.2017 o 16:40) Karma článku: 10,30 | Prečítané:  7321x

Bude zo Švédska krajina moslimov? Aká je pravda ohľadne kriminality a kto môže za nárast sexuálnych obťažovaní?  Aká je pravda o zatajovaných informáciách o utečencoch vo Švédsku? Bojí sa švédska polícia zasahovať?

Od vypuknutia migračnej krízy sa vedie veľká diskusia naprieč celou Európou o tom, akým spôsobom nastaviť jednotné pravidlá pre migráciu. Šialenstvo už pomaly pominulo, téma už nie je taká zaujímavá, ale mýty ostali.

Keď sa americký prezident Donald Trump vo svojom srdcervúcom prejave zmienil o neexistujúcom Švédskom incidente, všetci ostali prekvapení. O čom to ten Trump hovorí? Pýtali sa samotní Švédi. Neskôr Trump na Twitteri napísal, že vychádzal z toho, čo zverejnila televízia Fox News ohľadne Švédska.

Doteraz sme mohli vidieť štatistiky švédskej polície a vlády len v ich domácom jazyku. Teraz môžeme vidieť dokument priamo švédskej polície, ktorý vydala v anglickom jazyku, aby sa na tieto údaje mohli pozrieť po celom svete. Dokument je zavesený na oficiálnych stránkach polície a Švédska. Poďme sa teda pozrieť na mýty a fakty o švédskej imigrácii a kriminalite. 

1. Mýtus: Prvý islamistický útok na Švédsko sa stal len pred nedávnom

FAKT: Podľa záznamov Švédskej polície sa stal len jediný islamistický útok na Švédsko, a to ešte v roku 2010. Nikto nebol zranený. 

2. Mýtus: Vo Švédsku môžeme pozorovať nárast násilia  

FAKT: V západnom svete prevláda vnímanie, že v posledných rokoch narastá násilie kvôli imigrácii. Posledných 20 rokov zaznamenávajú švédske úrady každoročný pokles kriminality. Žiadne údaje ani čísla nepotvrdzujú názor, že imigrácia je spojená s nárastom kriminality.

Švédsko zaznamenáva od roku 1990 najväčší prísun imigrantov do krajiny, ale kriminalita naopak každoročne klesá. Pokiaľ ide o smrteľné kriminálne činy, Švédske výskumné centrum pre kriminalitu eviduje každoročný pokles už posledných 25 rokov. Napriek tomu, v roku 2015 bolo zaznamenaných najviac spomínaných kriminálnych činov. Týka sa to však len roku 2015. 

3. Mýtus: Vo Švédsku je rapídny nárast znásilnení - Z časti potvrdené, dátame neoveriteľné

FAKT: Číslo zaznamenaných sexuálnych obťažovaní alebo znásilnení vzrástol. Je však potrebné povedať, že definícia sexuálnych obťažovaní sa zmenila, takže nie je ľahké porovnať situáciu s minulosťou.

Taktiež je zavádzajúce, keď sa Švédsko porovnáva s inými krajinami v počte sexuálnych obťažovaní, pretože v každom štáte sa definícia líši a inak sa činy zaznamenávajú. 

4. Mýtus: Utečenci môžu za nárast kriminality vo Švédsku, ale vláda to utajuje

FAKT: Približne 13 percent obyvateľov Švédska bolo obeťou násila v roku 2015. V predchádzajúcich rokoch kriminalita mierne vzrástla, ale je porovnateľná s rokom 2005. Švédska národná rada pre prevenciu kriminality urobila dve štúdie ohľadne kriminálnych činov vo Švédsku.

Štúdie ukazujú, že najviac obvinených z týchto činov boli rodení Švédi s dvomi švédskymi rodičmi. Dáta ďalej ukazujú, že väčšina cuzdincov v krajine nebola obvinená zo žiadnych kriminálnych činov. Cudzinci sú však v krajine viac podozriví z kriminálnych činov, ako samotní Švédi.

Podľa doteraz dostupných zdrojov a štatistiík vyplýva, cudzincisú až až 2,5-krát viac sú podozriví. Švédsko ďalej uvádza, že nemá žiadny dôvod manipulovať s dátami a je plne otvorené diskusii a hľadaní riešení. Švédska vláda má všetky štatistiky a dáta verejne dostupné, či už pre novinárov alebo širokú verejnosť. 

5. Mýtus: Vo Švédsku existujú takzvané "No go" zóny, kde sa bezpečnostné zložky boja zasahovať 

FAKT: Nie. V správe zverejnenej v roku 2016, švédska polícia identifikovala 53 oblastí vo Švédsku, kde kriminalita vzrástla a vzrástli sociále nepokoje. Pomenovanie "No go" zóny dostali nesprávne. Pravdou však je, že v niektorých oblastiach musí polícia hľadať iné riešenia, ako tie štandardné. Nie je pravdou, že polícia do týchto oblastí nechodí alebo, že sa v nich aplikuje iné právo ako to Švédske. 

6. Mýtus: Vysoký počet imigrantov vo Švédsku rozvracá švédsku spoločnosť

FAKT: Švédska ekonomika je silná. Aj napriek vysokým nákladom na imigráciu, bolo Švédsko v roku 2015 v prebtyku a podľa odhadov bude tento prebytok rásť až do roku 2020. Navyše, Švédska eonomika je jedna z najviac rastúcich v Európe za posledné dva roky.

Nezamestnanosť mladých ľudí je na najnižšom čísle za posledných 13 rokov a má jednu z najmenších nezamestnaností v Európe. Svetové ekonomické fórum označilo Švédsko ako z jednu najlepších krajín na život. 

7. Mýtus: Moslimovia budú čoskoro majoritou vo Švédsku

FAKT: Nie. Odhaduje sa, že vo Švédsku je niekoľko sto tisíc ľudí, ktorých korone sú z prevažne moslimských krajín. To však nehovorí o presnom čísle veriacich. Moslimská komunita vo Švédsku má približne 140-tisíc členov.

To je približne 1,5 percenta zo všetkých obyvateľov. Najväčšia náboženská komunita vo Švédsku patrí k Church of Sweden. K tejto cirkvi patrí takmer 6,2 milióna ľudí. Švédsko má 10 miliónov obyvateľov. 

Nikto netvrdí, že sa v Európe alebo vo Švédsku nič nedeje. Dochádza k presunom obyvateľov, veľkej migrácii. To je pravda, treba si to uznať a hľadať racionálne riešenia. Veľakrát sa však hľadajú riešenia na problémy, ktoré neexistujú, a potom sa nesprávne aplikujú. Vzniká nárast dezinformácii, šíreniu strachu a nenávisti. 

Doplňujúce zdroje:

https://www.migrationsverket.se/English/About-the-Migration-Agency/New-laws-in-2016.html

https://sweden.se/migration/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Omše počas karantény

Kuffovcom sa podarilo rozprúdiť debatu o tom, či počas karantény nemajú predsa len byť povolené omše v kostoloch.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Slovensko v protipohybe

Takú kontrolu nad koronou, ako chce Matovič, nechcú nikde.


Už ste čítali?