Prečo utekám študovať do Dánska

Autor: Adam Sipos | 28.7.2016 o 20:14 | (upravené 29.7.2016 o 18:23) Karma článku: 11,08 | Prečítané:  4947x

O pár dní opúšťam Slovensko. Neviem na aké dlhé obdobie. Nikdy som nemal v pláne opustiť krajinu v ktorej žijem a už sa nikdy nevrátiť. Nezmenilo sa to, ale myšlienka ostala. 

Veľa ľudí sa ma to pýta. Prečo práve Dánsko? Prečo ideš preč? ...Prvýkrát som začal rozmýšľať o odchode zo Slovenska, keď sa do slovenského parlamentu dostal neonacista Marián Kotleba so svojou bandou. Nebolo to však rozhodujúce. Proti neduhom v spoločnosti treba bojovať a nie utekať. 

Prečo Dánsko?

Dánsko je krajina, ktorú nie všetci považujeme za nejakú obľúbenú destináciu. Či už dovolenkárov alebo študentov. Poslednú dobu sa to však mení a slovenskí, českí študenti s obľubou začínajú študovať v Dánsku.

Táto škandinavská krajina má podľa svetových rebríčkov jeden z najlepších vzdelávacích systémov. Na Slovensku je výučba zameraná na veľké percento teórie. Dánsky systém je založený na výučbe študentov do praxe a teórie je veľmi málo.

Samotné dánske univerzity a vysoké školy majú dohodnutú spoluprácu priamo s veľkými firmami a študentov sa snažia umiestniť na pracovný trh už počas školy . 

Krajina, kde to funguje

Dáni sa netaja svojím „welfare state“ a patria medzi krajiny s najvyššími daňami v Európe. Má to však jeden háčik.

Dane, ktoré platíte sa odzrkadlia vo veľmi kvalitných štátnych službách: zdravotníctvo zadarmo, školstvo zadarmo a veľmi dobre vybudovaný sociálny systém. V minulosti boli podľa štatistík vyhlásení za krajinu, ktorá má najlepší penzijný systém na svete.

Nezamestnanosť v Dánsku bola v apríli tohto roku na šiestich percentách a Dánsko patrí ku krajinám s najnižšou nezamestnanosťou v Európe. Dáni však nepoznajú pojem ako minimálna mzda. Takže to nie je ten klasický „socializmus“ ako ho poznáme u nás.

Dáni boli taktiež vyhlásení aj za najšťastnejšiu krajinu na svete. Treba to však brať s rezervou. Marketing krajiny navonok nemusí byť vždy obrazom reality. Spomeňme si napríklad na Good idea Slovakia. 

Čo je však fakt, je to, že Dánsko je podľa svetových štatistík stále krajina s najnižšou mierou korupcie na svete a životná úroveň krajiny je taktiež jedna z najvyšších na svete. Vysoké životné náklady kompenzujú vysoké mzdy. Študenti si zarobia za akúkoľvek študentskú prácu aj 14 eur za hodinu. 

Zažiť krajinu nezasiahnutú komunistami

Vždy som sa zaujímal o krajinu v ktorej žijem. Vždy som chcel prispieť k tomu, aby sa na Slovensku dobre žilo. Brať si dobré príklady je potrebné.

Dánsko je krajinou, z ktorej by sme si mohli zobrať pár príkladov. Naši rodičia a starí rodičia nemali tú možnosť. Odísť a zažiť iné národy. Preto je potrebné, aby sme využili otvorený svet naplno. 

Každému mladému človeku by som odporučil, aby na chvíľu odišiel von a zažil inú kultúru, zaujímal sa o to, ako ľudia žijé niekde inde. Možno aj tam, kde krajina nebola poznačená totalitou. Treba zažiť inú mentalitu.

Je potrebné vrátiť sa

Potom sa možno vrátiť a snažiť sa niečo zmeniť u nás. Lebo Slovensko je úžasná krajina s obrovským potenciálom.

Žijú tu mladí ľudia, ktorí majú „drive“ a chcú z tejto krajiny spraviť miesto pre lepší život. Trvá a bude to trvať príliš dlho. Dúfam, že potom bude menej Kollárov, Kotlebov a mafiánov zo Smeru. 

Nie je zase všetko také čierne. Žije sa nám najlepšie doposiaľ. Je potrebné však pridať. Preto je správne, že sa ľudia vracajú z cudziny a zapájajú sa do aktívneho života.

Niekedy je to však veľmi ťažké žiť v krajine, kde prevláda negativita, závisť, korupcia, prehnité zdravotníctvo, školstvo a strach zo všetkého cudzieho. A iného. Netreba si však idealizovať iné krajiny. Aj Dánsko má svoje chyby a nie všetko je dokonalé. Ide však o tú mieru. A áno, aj lego je z Dánska. A pre všetkých, ktorí by mali záujem tak: Agentúra WSI.

PS: Pridávam ešte videjko o tom, čo si myslia dánski učitelia o slovenských platoch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Obľúbenejší ako Maradona v Neapole nikto nebol. Hamšík dokázal nevídanú vec

Slovák Marek Hamšík vyrovnal klubový rekord Diega Maradonu.

SVET

Brexit pokračuje. Druhá fáza môže skončiť aj referendom

Začínajú najväčšie obchodné rokovania histórie.

ŠPORT

Real Madrid vyhral MS klubov, zapísal sa do histórie

O víťazstve nad Gremiom rozhodol jediný gól Cristiana Ronalda.


Už ste čítali?