Slovenské internety si pomýlili demokraciu s anarchiou

Autor: Adam Sipos | 15.7.2016 o 20:14 | (upravené 15.7.2016 o 20:45) Karma článku: 3,74 | Prečítané:  893x

Sociálne siete sú každým dňom čoraz väčším bojiskom rôznych ideológii a písmenkových vojen. Na prvý pohľad sa to môže zdať zanedbateľné. V skutočnosti  ide o novú éru boja. Z písmenkových vojen môže vzísť tá reálna.

Anarchia a nacizmus na Facebooku

Každý, kto aspoň trochu sleduje politické dianie  na Slovensku, si musel všimnúť, že na internete vládne anarchia a nie demokracia. Demokracia dáva ľuďom slobodu, ale aj sloboda má svoje mantinely. Hodnota slobody je pre mňa veľmi dôležitá, ale jej hranice sú v rámci právnych noriem. Internetovým názorom a rôznym pochybným ideológiám by sme mali venovať väčšiu pozornosť. Hlavne orgány činné v trestnom konaní.

Neonacizmus, rasizmus a agresivita na slovenskom internete je každodenná realita. A tam to všetko začína. Ani Židov v Nemecku hneď nevraždili. Najskôr to boli výsmechy na uliciach, protižidovské nápisy. Postupne sa agresia zväčšovala.

Ukážme si príklad ako si mýlime demokraciu s nacizmom: stránka na sociálnej sieti „Život v koncentračných táboroch na fotografiách SK/CZuverejňuje fotky z koncentračných táborov a prezentuje ich ako miesto, kde sa žilo veľmi pekným a dokonca kultúrnym životom. Po sťažnostiach ľudí a nahlásených upozorneniach sa admini stránky vyjadrili nasledovne:

O tom či klamú alebo nie by sa dalo polemizovať. Ide však o veľmi nenápadné zneužívanie slobody slova. Každý príčetný človek, ktorý si pozrie tú stránku ihneď vidí, že sa stránka snaží zľahčovať holokaust, vysmievam sa mu a popiera ho.

A čo polícia a prokuratúra? Nič. Iba sa každý prizerá, aj keď je každému jasné, že ide i porušenie zákona a hanobenie rasy a národa. To som ešte samozrejme nevybral perly slovenských internetov, lebo tých by bolo skutočne veľmi veľa. Je to len názorná ukážka, ako sa zneužíva sloboda slova.

Čo na to polícia? Nič

Agresia a šírenie rasizmu s nacizmom musí na internete skončiť. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, tak sociálne siete sú silnou zbraňou. Organizujú sa nimi protesty, niekedy aj revolúcie v iných krajinách. Nerobme si z demokraciu naivnú predstavu o beztrestnosti.

Najskôr však musí byť ochota tam z hora. Už sa začalo niečo robiť. Česi zriaďujú orgán na boj proti propagande na internete. Na Slovensku sú prvé pokusy o vyšetrovanie internetových trollov.  Ak to budeme ignorovať, tak sa násilie prenesie z klávesníc do ulíc a následne do parlamentu.

Otázkou ostáva či nie je neskoro. V parlamente podobnú nacistickú lúzu už máme. Po hroznom teroristickom útoku vo Francúzskom v Nice takto reagujú ich poslušní voliči na ich stránkach. Ak si teda neprestaneme mýliť pojem demokracia a anarchia, tak budeme o chvíľu veľmi smutní.

Ak sa niekde ohradíte, tak dostanete dlhý komentár o tom, ako je demokracia a však si môžeme hovoriť čo chceme. Áno, môžeme. Ale dokedy. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar ide do civilu. O plánoch viac hovoriť nechce

Ministerka Saková predstaví nového šéfa polície v pondelok. Ohlasuje väčšie zmeny.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Bugár odmietol Fica, znepokojený nie je

Ako Most povedal, že nepodporí návrh Smeru.


Už ste čítali?