Keď v Londýne zvíťazil moslim

Autor: Adam Sipos | 10.5.2016 o 12:51 | (upravené 11.5.2016 o 8:44) Karma článku: 9,62 | Prečítané:  3620x

Veľké prekvapenie. Post starostu Londýna získal Sadiq Khan - prvý moslim v histórii. O čom vypovedá takýto výsledok? Jeden by povedal, že začína islamizácia Európy. Nie. Londýn rozmýšľa bez predsudkov. 

To, že Sadiq Khan je v našom ponímaní socialista, vôbec nehrá hlavnú rolu. V tomto kontexte je zjavné voličské správanie Londýnčanov, ktorí hlasovali bez predsudkov a bez pohľadu na vierovyznanie či rasu. V čase mohutnej propagandy voči všetkému európskemu a moslimskému je víťazstvo moslima nádejou pre liberálny charakter západného sveta. 

Západ som ja

Londýnčania sa zjavne rozhodovali na základe ideí a slov kandidáta na starostu. Nejde o to, aké tieto idey sú. V prvom rade je správne, že sa pozerali na ideologické nastavenie a nie na vierovyznanie alebo rasu.

Základ je racionalizácia svojho myslenia a nosenie určitých spoločenských hodnôt. Zvýraznil by som slová nového starostu Londýna:  „Musíme vysvetliť ľuďom v moslimských krajinách, že ja som Západ. Takže keď si myslia, že nenávidia Západ, nenávidia mňa.“ Z týchto slov sa nedá povedať, že má nový starosta pekelný plán riadený z Washingtonu snažiaci sa o rozklad Európy a následnú „islamizáciu“. 

Nový starosta Londýna je šancou na dôkaz toho, že moslim sa nerovná terorista alebo zlý človek. Anglické právo platí na ostrovoch rovnako pre všetkých. Žiadna „šárija“ alebo iné právo nie je hrozbou, pokým budú platiť zákony daného štátu.

Treba však povedať aj chyby, ktoré sa robia. Nie je predsa možné, aby sa v európskych veľkomestách, ako napríklad v Bruseli, policajti báli ísť do oblastí, ktoré sú považované za veľmi kriminálne a extrémne. Toto štát nemôže dopustiť. Štát má predsa dostatočné donucovacie prostriedky na to, aby vedel ukázať, že v tejto krajine platí len jeden právny systém. 

Hodnotová priepasť medzi Západom a Východom sa rozrastá. Napriek všetkým problémom, ktoré Európu čakajú - referendum v Británii, nájdenie spoločného riešenia utečeneckej krízy, si myslím, že ešte neprišiel čas na koniec Európy a slobodného sveta. Donald Trump v USA to ohrozuje, ale pevne verím, že voliči v USA si v konečnom dôsledku zvolia umiernenú stranu, a to Clintonovú. 

A čo Slovensko?

Momentálne je na Slovensku nepredstaviteľné, aby sa stal primátorom alebo prezidentom človek z minoritnej skupiny alebo iného vierovyznania. Verím, že vietor zo Západu zaveje správne hodnoty aj na Slovensko, ale ešte si musíme chvíľu počkať. 

Pokým budú slovenskí politici šíriť strach a nenávisť medzi sebou, nikdy to nebude lepšie. Politici sú však obraz spoločnosti a podstatné je hlavne začať od seba. Na Slovensku strieľajú po aute, v ktorom je žena zo Sýrie.

To je však v poriadku a nie preto, lebo tam bola žena zo Sýrie, ale preto, lebo auto nechcelo zastaviť a v tom prípade majú policajti plné právo využiť donucovacie prostriedky tohto charakteru. Ak však budú na Slovensku silnieť názory, že mali tú ženu zastreliť do hlavy alebo že by mala do rána zomrieť, nečakajme zmenu. 

Ak sa Vám článok páčil, môžete zaň zahlasovať na Vybrali.sme

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar ide do civilu. O plánoch viac hovoriť nechce

Ministerka Saková predstaví nového šéfa polície v pondelok. Ohlasuje väčšie zmeny.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Bugár odmietol Fica, znepokojený nie je

Ako Most povedal, že nepodporí návrh Smeru.


Už ste čítali?