Kam až nenávisť môže zájsť

Autor: Adam Sipos | 30.4.2016 o 9:49 | Karma článku: 11,21 | Prečítané:  5331x

Slovenské školstvo zažíva jednu z najväčších kríz v histórii. Žiaci základných a stredných škôl už nie sú pobláznení Lady Gagou, ale fotky si robia s Kotlebom v parlamente.

Silnejúci extrémizmus

Určite ste postrehli, že strana ktorú netreba menovať nasadila do slovenských vlakov svoje hliadky, ktoré majú chrániť zúbožených cestujúcich, ktorí zažívajú hororovú cestu vlakom.

Iným jazykom povedané, slovenské Kotleby chcú chrániť pred „cigánskym extrémizmom“.

Otázka znie: kam vie toto všetko zájsť? Najskôr sme tu mali pochody šialených uniformovaných ideológov, potom umiernených Mariánov a teraz sú z našich pánov holohlavocv poslanci Národnej rady. Máme hliadky vo vlakoch a črtajúcu sa domobranu z peňazí, ktoré sľúbili, že nevezmú. Vzali. A už nevrátia.

Legitimizovanie fašistických elementov v slovenskom parlamente inými stranami je smutný. Nie, že sa pomaličky zaraďujú do normálneho politického života, ale stávajú sa z nich martýri. Oni sú tí chudáčikovia, ktorých nikto nepočúva a každý ich len odsudzuje. Fašizmu sa neustupuje, ani sa s ním nevyjednáva. Proste ho treba zničiť.  

Potrebná reforma

Slovenské školy prestali vzdelávať mladých ľudí o slobode. Alebo skôr ani nikdy nezačali. Mladí sa rodia sa do slobodného sveta a nevedia, že sloboda nie je samozrejmosť. Zabudli sme na hrôzy druhej svetovej vojny, komunizmu, poprípade tvrdíme, že to boli lži a tí Židia si za to vlastne môžu sami.

Slovenské školstvo čaká veľká výzva. Tou výzvou je veľká reforma s dôrazom na osobné slobody, demokraciu a ľudské práva.

Ak sa nenaučíme správať v demokracii a akceptovať slobodu ako hranice ľudskej tvorivosti bez rozdielu, budeme prepadať autoritám a veľkým vodcom. Školstvo však nemôže vychovávať mladých ľudí na základe silného slova autority - učiteľa. Samozrejme, že potom máme tendenciu podliehať vodcom, keď nás to odmalička učia.

Slovensko v tom nie je samo

V Rakúsku vyhráva kandidát na prezidenta, ktorý má silné nacionalistické úmysly, Britániu čaká referendum o zotrvaní v Európskej únii. Donaldovi Trumpovi je jedno, ak by sa NATO rozpadlo. Silnejúci extrémizmus a nacionalizmus nie je len slovenský šport. Schopnosť kriticky myslieť a ľudsky uvažovať nie je v móde.

Vladimír Putin sa len tíško smeje a jeho prisluhovači mu zadarmo robia v Európe propagandu, ktorá má za úlohu rozdeliť spoločnosť a destabilizovať spojenecké sily. A kam toto všetko vie zájsť? Nenávisť je prvý krok. Nenávidíme utečencov, homosexuálov, cigáňov, policajtov, Ameriku, svoju svokru a susedov.

Nenávisť môže zájsť do otvoreného boja, ktorý si odnesú najskôr tí najslabší...pretože si vlastne za to môžu sami...No a potom to už nemusíme udržať v pokojnom duchu slobody a liberálnej demokracie.

Skúsme naučiť mladých, že sloboda nie je samozrejmosť, že nesie so sebou zodpovednosť a jej hlavným aspektom je tolerancia. Ak sa naučíme len trošku tolerovať iných, stane sa z nás lepšia spoločnosť.

Ak sa Vám článok páčil, môžete zaň zahlasovať na Vybrali.sme

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar ide do civilu. O plánoch viac hovoriť nechce

Ministerka Saková predstaví nového šéfa polície v pondelok. Ohlasuje väčšie zmeny.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Bugár odmietol Fica, znepokojený nie je

Ako Most povedal, že nepodporí návrh Smeru.


Už ste čítali?