Otvorený list pre pána Bugára a pána Procházku

Autor: Adam Sipos | 14.3.2016 o 11:48 | (upravené 16.3.2016 o 22:51) Karma článku: 13,39 | Prečítané:  10149x

Vážení predstavitelia bývalej slovenskej opozície! Gratulujem Vám. Zostavíte vládu , ktorú ste si možno nezostavili ani vy sami.

Či ste sa dohodli pred voľbami alebo po voľbách je úplne jedno. Podstatný je hlas voliča. Hlas voliča strany Most-Híd a strany Sieť nebol hlas druhej kategórie, ktorý by eliminoval nárast extrémizmu. Dnes tvrdíte, že musíte zostaviť vládu, aby extrémisti nevyhrávali. Máte pravdu.

Extrémisti nemôžu vyhrávať. Ale bolo by skutočne potrebné, aby ste si uvedomili, že Vaši voliči nechceli v prvom rade menej extrémizmu. Chceli pravicovú alternatívu voči vládnej strane Smer. Mám pocit, akoby ste zabudli na prestrelky v parlamente za všetky kauzy, ktoré sa istotne ani Vám nepáčili.

Historické poučenie

Vidím tu určitú paralelu medzi rokmi 1998-2006 a súčasným stavom. Ak dnes niekto tvrdí, že veľa subjektov nedokáže vytvoriť stabilnú vládu, ktorá by posunula Slovensko vpred, tak je na omyle. Skúste sa pozrieť na roky po Mečiarovi. Čo prinútilo strany spojiť sa a vytvoriť koalíciu SDK? Hodnoty. Túžba po páde Mečiarizmu.

Mal som pocit, že túžba, aby skončila vláda jednej strany je veľká. Voliči chceli pravicovú vládu. Vy nie. Hodnoty sa vytratili a ostala túžba po moci. Kde sa stala chyba? Prečo sa dokázala v minulosti vytvoriť vláda, ktorá mala omnoho viac subjektov ako dnes? Je to líder. Líder dokázal spojiť hodnoty. Dnes lídra pravice stále nevidím.

Labutia pieseň

Pán Bugár, asi viete, že Váš politický koniec sa blíži a nechcete ho stráviť v opozícii. Týmto krokom ste však vydláždili cestu pre SMK, ktorú nepovažujem za stranu, ktorá háji slovenské záujmy. Približne 80 percent Vašich voličov nesúhlasí s tým, aby ste išli do vlády so Smerom. Bude zaujímavé sledovať, ako sa vysporiadate s labuťou piesňou. Dúfam, že ju zaspievate dobre a čisto. Voliči Vašej strany Vás volili aj preto, lebo ste mali na kandidátke ľudí, ktorí chcú skutočnú zmenu. Že ste nepodľahli utečeneckému populizmu a mali ste celkom jasné občianske vízie. Dovolím si tvrdiť, že Vaši voliči sa cítia oklamaní. Charakter rozhodol. Ďakujeme.

Procházkov realizmus

Nie veľké prekvapenie, pán Procházka. Už pred voľbami ste nie veľmi jasne vedeli odkomunikovať či pôjdete so Smerom, alebo nie. Domnievam sa, že preto bol Váš volebný výsledok taký nízky. Nevedeli ste vysvetliť fotky Nového Času a Vaši kolegovia to začínajú vidieť. Boli ste nádejou pre slovenskú pravicu.

Teraz skončíte ako strana, ktorá bude príveskom pre SNS a Smer. Čerešnička na torte. Tá však nerozhoduje. Ako presvedčíte o 4 roky, že ste skutočná alternatíva pre pravicového voliča? Vaša strana môže zaniknúť alebo stratí celý elektorát. A celkom chápem Vaše rozhodnutie. Musíte zaplatiť úver, ktorým ručíte a Vašim členom ste sľúbili aj modré z neba.

Držme palce slobode a spravodlivosti

Rozhodnutie však treba rešpektovať. Ja len dúfam, že sa aspoň trochu prestane náhrávať oligarchom a zmierni sa rozkrádanie Slovenskej republiky. Nesúhlasím s výrokom Richarda Sulíka, že o kauzách by sme sa nemali baviť, lebo sme po voľbách. Mali by sme sa. Ukradnuté peniaze už nikto nevráti. Držím Vám palce. Prosím aspoň o jednu systémovú a prospešnú reformu. Začína sa Ficov zlepenec. V roku 2020 príde ďalšia šanca na zmenu.

S priateľským pozdravom

Adam Sipos

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar ide do civilu. O plánoch viac hovoriť nechce

Ministerka Saková predstaví nového šéfa polície v pondelok. Ohlasuje väčšie zmeny.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Bugár odmietol Fica, znepokojený nie je

Ako Most povedal, že nepodporí návrh Smeru.


Už ste čítali?