Ako sú na tom nové strany? Skočí Šanca do Siete?

Autor: Adam Sipos | 23.8.2015 o 9:46 | (upravené 23.8.2015 o 10:19) Karma článku: 5,15 | Prečítané:  1307x

Slovenská pravica zažíva azda svoje najhoršie obdobie. Neustále vznikajú nové strany, ktoré sa snažia zabojovať o parlamentné kreslo. Dokážu vôbec niečo zmeniť?   

Chytí sa Sieť do siete?

Pravicový volič je frustrovaný a po páde vlády Ivety Radičovej v roku 2012 má byť aj prečo. 

Za predpokladu, že takýto volič nebude veriť „štandardným“ stranám vznikajú nové politické strany, ktoré si myslia, že uhrajú aspoň tých 5 percent. Neuhrajú však ani remízu.

Jediný potenciál z týchto strán má na politickej scéne Sieť, ktorá sa aj v prieskumoch pohybuje na dobrej hranici zvoliteľnoti. 

Stále je však riziko, že sa gazda popáli, niekto ho nahrá a skončí veľmi zle. Strana zatiaľ nemá nosné témy a okrem Procházku nemá čím a ani kým osloviť. Ak sa im podarí zaujať voliča, nie len toho mestského, tak má veľký potenciál pomýšľať na „lídra“ pravice. 

Ako vysoko skočí Skok?

Myslím, že Skok začal svoju hru o voličov veľmi dobre. Téma odluky cirkvi od štátu mu priniesla aj prvé body do tabuľky prieskumov, avšak veľmi nízko pod hranicou piatich percent. Bilbordy o odluke zapôsobili na svoju cieľovú skupinu, ale na Slovensku je táto  názorová komunita veľmi malá. 

Preto môžeme vidieť, ako má Miškov rozum pravice a srdce ľavice. Celkom vydarená kampaň, ale opäť nič konkrétne nehovorí. Liberálny volič si z toho odnesie veľmi málo.

Ak chce Skok osloviť liberálneho voliča, mal by hovoriť o tom, ako znížiť byrokraciu, zmenšiť štát, dopriať ľuďom viac osobných slobôd a menej ekonomických regulácii. 

S tým by sa mohla popasovať aj SaS, ktorá je taktiež na svojom zvoliteľnom minime. Opäť je tu však názorové štiepenie, ktoré vyústi len do osočovania a ďalších hádok „napravo“. Volič je samozrejme zmätený a radšej nepríde k volebným urnám. SaS však treba pochváliť, kvôli jej „Agende 2020“, kde prišla s dobrými nápadmi pre liberálneho voliča. 

Máme aj Šancu

Šanca hovorí o šanci na lepšie Slovensko, zdravotníctvo a apeluje na ženy. Ďalšia pravicová strana, ktorá ponúka „cliché“ v podobe lepšieho Slovenska. Kto nechce lepšie Slovensko?

Všetci chceme. Je ešte veľmi ťažké hodnotiť, keďže máme ďaleko do volieb, ale zatiaľ to nie je nič moc a preferencie sú takmer nulové. Črtajú sa štandardné pravicové opatrenia, ktoré však treba predať.

Ľavicový Sen 

Eduard Chmelár sa nechal inšpirovať Martinom Lutherom Kingom a vyslovil svoj sen o Slovensku. Slovensko, ktoré nebude v NATO, ale v spoločnej európskej armáde a zoštátni strategické podniky. Pre ľavicového voliča celkom pekná alternatíva voči Smeru a niekoľko percent by mu mohla zobrať. O líderstve na „ľavo“ však zatiaľ  nemôžeme hovoriť. 

Ak chcú tieto strany dosiahnuť úspech, musia prísť s témami, ktoré nie sú abstraktné, ale niečo pre voliča ponúkajú. Nájsť nosné témy, ktoré pochopí každý.

Smer to už pochopil dávno. Sociálne balíčky, lacný plyn a pod. Všetko sa však môže zmeniť. Fico sa zatiaľ len potichu a s radosťou usmieva. 

Ak sa Vám článok páčil, môžete zaň zahlasovať na Vybrali.sme

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?