Zrušte prosím minimálnu mzdu

Autor: Adam Sipos | 12.4.2015 o 19:51 | (upravené 12.4.2015 o 20:01) Karma článku: 10,04 | Prečítané:  2982x

Ďalší sociálny balík, ktorý chystá vláda SR  by mal zahŕňať aj zvyšovanie minimálnej mzdy. Premiér Robert Fico hovorí o možnom zvýšení na 400 eur. Čo však v skutočnosti znamená zvyšovanie minimálnej mzdy pre podnikateľov a zamestnancov? Poďme sa na to pozrieť.

Príbeh nezamestnaného zúfalca

Nepochybujem o tom, že väčšina ľudí si myslí, že minimálna mzda je super. Veď viete si predstaviť, čo by podnikatelia robili, keby nebola? Nevyplácali by už vôbec nič. Áno, určite sa nájdu aj takí. Všetko má však dve strany.

Minimálna mzda najviac poškodzuje tým najslabším. Na Slovensku je veľmi veľa ľudí, ktorí nemajú vysoké školy, nemajú špeciálne zručnosti alebo jazykové schopnosti, a predsa sa chcú zamestnať a pracovať. Vžite sa na chvíľu do role zamestnávateľa. Čo by ste takému človeku dali robiť? Presne tak. Len nie veľmi dôležité práce za nie veľmi vysokú mzdu. Takému človeku dáte napríklad umývať dlážky alebo vypomáhať pri nejakých prácach, ktoré nevyžadujú špeciálne schopnosti. A prečo nie? Veď je to fajn. Nezamestnaný nebude využívať sociálny systém a bude mať pracovné návyky. Po dlhšom čase sa môže posunúť aj vyššie a záleži na tom, ako sa bude snažiť. Je to dohoda medzi zamstnávateľom a zamestnancom. Dohodnete sa, že bude dostávať výplatu napríklad v hodnote 250 eur za mesiac a odrobí 100 hodín.

Čo však robí miniálna mzda?

Ak však príde silný sociálny štát a prikáže zamestnávateľom vyplácať každému zamestnancovi 400 eur mesačne, tak sa to môže zdať super. Veď všetci budeme zarábať viac. No ale opak je pravdou. Čo by ste spravili ako zamestnávateľ? Vy by ste veľmi radi zamestnali človeka na pomocné práce a vyplatili mu tých 250 eur, ale štát vám prikáže pod hrozbou sankcii, že nie, nemôžete. Bohužiaľ, nový zamestnanec sa bude musieť rozlúčiť so svojou prácou, pretože pre zamestnávateľa začne byť stratový. V konečnom dôsledku minimálna mzda poškodzuje najmenej zárobkové osoby. Takže na pohľad sociálna vláda, ktorá stojí na strane slabých, im najviac škodí.

Minimálnu mzda 1€ zvýši zamestnanosť

Minimálna mzda bráni aj novým investíciám, pretože podnikatelia sa obzerajú po trhoch, kde budú  mať svoje náklady čo najnižšie. Táto téma je však na veľké prednášky a diskusiu. Veľmi pekne je to popísané v štúdii od INESS, ktorú si môžete prečítať TU.

„Vzhadom k uvedenému považujeme za optimálne riešenie zrušenie minimálnej mzdy. Teória aj empirické štúdie potvrdzujú, že odstránenie tejto bariéry by podporilo tvorbu pracovných miest, a to najmä pre sociálne najohrozenejšie (resp. nízkopríjmové) a menej kvalifikované skupiny.“ (INESS)

Video, prečo minimálna mzda škodí si môžete pozrieť TU.

Mýtus minimálnej mzdy

Zvyšovanie minimálnej mzdy znamená pre zamestnávateľa zbytočné náklady, na základe ktorých bude prepúšťať nízko kvalifikované zarábajúce skupiny. Pre zamestnanca to znamená stratu práce, zlé pracovné návyky a pod. Minimálna mzda viac škodí ako pomáha alebo je to všetko nakoniec inak?

Ak sa Vám článok páčil, tak zaň môžeze hlasovať na Vybrali.sme

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?