Slovensko prehralo súd, Union sa raduje

Autor: Adam Sipos | 26.12.2014 o 13:10 | (upravené 26.12.2014 o 20:39) Karma článku: 14,22 | Prečítané:  6311x

"Ak sa chce niekto ťahať za prsty so štátom, nech sa páči, ja som pripravený sa ťahať." -  Robert Fico  

Zdá sa, že je doťahané. Slovenská republika prehrala súd s vlastníkom zdravotnej poisťovni Union. Spoločnosť Achmea zažalovala Slovensko za zákaz zisku zdravotným poisťovniam ešte z čias prvej Ficovej vlády. Milión eur, trovy konania a odškodné 22 miliónov. Takto znel pôvodný verdikt medzinárodného arbitrážneho tribunálu.

Premiér bojovník

V roku 2013 Slovensko podalo odvolanie, aby sa zrušil pôvodný rozsudok. Vo Frankfurte sa rozhodovalo kto vyhrá. Na luxemburských účtoch Slovensku zablokovali 29,5 milóna eur. Slovenská republika prehrala súd a všetko musí zaplatiť. Opäť sme raz doplatili na nezodpovedné rozhodnutia vlády. V tomto prípade by to všetko mali zaplatiť všetci tí, ktorí tento zákon navrhli a schválili.

V roku 2010 bola štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa v strate 70 miliónov eur. V roku 2013, keď rezort zdravotníctva viedla ministerka zdravotníctva Zvolenská bol dlh cez 140 miliónov eur. To platíme my všetci. Dotujeme štátnu poisťovňu, aby nebola v strate a napriek tomu dlh narastá. Ak je súkromná zdravotná poisťovňa v strate, tak to platia vlastníci a neskladajú sa na to občania.  Čo je však dôležité je to, že ostatné súkromné poisťovne začali byť v zisku. Časť zisku sa reinvestuje a časť si prirodzene nechajú akcionári a vlastníci. Nevidím však na tom nič zlé. Ak si otvoríte pekáreň, tak budete chcieť zarábať.  

Zo zdravia sa biznis nerobí

Áno, je veľmi pekné povedať si, že zdravotnícto by malo byť zadarmo. To však nefunguje.  Nikdy nebolo a ani nebude. Súkromný vlastník bude vždy lepší hospodár, ako štát. Koniec koncov to môžeme vidieť aj v Piešťanskej nemocnici, ako podniká štát a koho dosadzuje do  správnych rád. Trhové hospodárstvo a konkurenčné prostredie je efektívnejšie ako kolektívne. Ak ste hospodárom na svojom vlastnom, tak sa o to vlasnté staráte aj lepšie. Ak je však majiteľom štát, teda my všetci, tak nemáme záujem sa o to starať a spoločne zveľaďovať. Stačí sa pozrieť na súkromné nemocnice. Napríklad taká nemocnia Medissimo. Cítite sa ako v hoteli. A že je to drahé? No bohužiaľ áno. Zdravie je drahé a treba si určiť len priority. 500€ ročne je skutočne vysoká suma. Ak si to však prerátate na mesiac, tak to je cca 41€. Ak nie je našou prioritou naše zdravie, tak to bude samozrejme drahé.

Dôležitá priorita

Na druhej strane si kupujeme zbytočné veci, nové autá, choro šetríme na dovolenky, ale keď sa bavíme o zdraví, tak odrazu je to drahé. Ja rozumiem, že na Slovensku sa žije ťažko a niektorí žijú s dvomi eurami na deň. Práve pre tých musia byť zabezpečené nejaké tie "istoty", aby sa skutočne nestalo, že sa začnú šíriť choroby a zomierať ľudia. Ani ja si nemôžem dovoliť platiť súkromnú nemocnicu. To však neznamená, že ju budem odsudzovať a zakazovať zisk.

Zdravotné poisťovne potrebujú zisk

Áno, zdravotné poisťovne musia taktiež zarábať, aby mohli z čoho žiť a aby mali reálne výslekdy a aby mohli konkurovať. Sú názory, že ZP si nikdy nekonkurovali, ale to chce len čas. Ak by sa otvoril trh pre ďalšie a nové poisťovne, tak konkurenčný boj o poistenca by nastal a s tým aj zlepšenie podmienok a služieb. Najskôr je však potrebné, aby sme si uvedomili, že nič nie je zadarmo a nič zadarmo nemôžeme mať. Ani vlaky a ani zdravotníctvo. A teraz šup zaplatiť prehraný súd a môžeme nadávať ďalej.

Ak sa Vám článok páčil, tak zaň môžete zahlasovať aj na Vybrali.sme

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?