Ľudia, makajte pre seba!

Autor: Adam Sipos | 31.7.2014 o 21:18 | (upravené 19.9.2014 o 10:23) Karma článku: 10,45 | Prečítané:  2920x

Nikoho neprekvapí, že žijeme v 21. storočí. Kupujeme veľké autá, chodíme na dovolenky k moru a o nedostatku potravín sa nám nesníva.  Aspoň nie nám v Európe. Ľudia sú bohatí a sú aj chudobní. Každý sme iný a predsa sme všetci rovnakí. Máme dve ruky, dve nohy a dýchame ten istý vzduch. Realitu nikto neoklame. Bohužiaľ, tá býva niekedy krutá.

Spoločenská skepsa?

Stretol som sa s rôznymi ľuďmi s ktorými som sa rozprával o politike, spoločnosti a o  pohľade na svet. Nie je to vždy jednoduché viesť podobné rozhovory, ale ak sa človek snaží, tak sa dopátra k nejakým názorom. V súčasnosti prevláda zaujímavý postoj a povedal by som, že ide o takú spoločenskú skepsu. Ľudia majú pocit, že sa majú zle. Údajne je to kvôli tomu, že je všetko podplatené a bohatí zdierajú chudobných. Podnikatelia vykorisťujú pracujúcich a slobodomurári ovládajú svet. Ak sa spýtate ľudí či sa cítia úspešnými, minimum vám povie, že áno. Chcel by som sa zamyslieť nad slovom úspech. Mám pocit, že veľa ľudí obviňuje všetko navôkol. Z vlastného neúspechu vinia iných. Byť úspešný znamená pre každého niečo iné. Niekto chce mať obrovské množstvo peňazí a bude sa cítiť úspešný, iný bude pociťovať úspech aj vtedy, keď sa mu narodí zdravé dieťa. Čo však ovplyvňuje úspech ľudí?

Sloboda znamená zodpovednosť

Nemyslím si, že je to naša vláda, bohatí ľudia alebo zlí Američania. Ste to jedine vy, kto rozhoduje o vlastnom úspechu a neúspechu. Dnes si veľmi málo ľudí uvedomuje závažný fakt. Že nikto vám nedá nič zadarmo. Ľudia boli naučení z minulého režimu, že dostali takmer všetko na tácke a prakticky sa o nič nemuseli starať, lebo to za nich vyriešil štát. Tak to však nefunguje a systém nevydržal. Dnes je každý zodpovedný sám za seba a len vlastnými krokmi dokážeme ovplyvniť náš život. Máme slobodu. Ale so slobodou ide ruka v ruke zodpovednosť. Musíme ju prijať a naučiť sa narábať so slobodou. Niekedy mám pocit, že ľudia nie sú dostatočne pripravení na slobodu a len tak prežívajú.

Dopyt - ponuka aj pri hľadaní práci

Vo svojom okolí nájdete veľmi veľa ľudí, čo tvrdia, že majú nízky plat, a preto nie sú úspešní. Keď sa ich spýtate, čo robia preto, aby sa mali lepšie, tak minimum z nich vám povie, že podniká nejaké kroky k tomu, aby svoju situáciu zmenili. Funguje to jednoducho. Ak vstupujete do pracovno-právneho vzťahu, tak si musíte  položiť otázku, čo viete ponúknuť. Ak viete ponúknuť veľa, tak dopyt po vás bude vyšší. Ak nie, tak budete robiť len podradné práce. Je to spravodlivé. Ak viem dva cudzie jazyky a som v niečom špecialista, tak bude o mňa vyšší záujem. Ale keď som vyštudoval len gymnázium a nič iné neviem, tak nemôžem očakávať nejakú super robotu. Aby som sa vrátil k tomu úspechu. Človek musí podľa mňa na sebe pracovať ak sa chce mať lepšie. Popri zamestnaní sa môže zdokonaľovať v cudzom jazyku alebo sa vie učiť prácu na počítači. Čím viac podobných vecí človek podnikne, chodí na rôzne kurzy a obetuje svoje pohodlie obývačky, tak  sa dokáže mať lepšie. Práve to obetovanie voľného času a zóny pohodlia posúvajú človeka dopredu. Sedieť pred televízorom a nadávať, ako je všetko zlé vie každý. Ale vstať a robiť niečo pre seba a svoj úspech vie iba málokto. Preto je tak málo úspešných ľudí. Pretože je pohodlnejšie nič nerobiť a uspokojiť sa s vlastným neúspechom tým, že vinu hľadám v niekom inom. Svoj život ovplyvňuje jedinec sám svojimi krokmi a rozhodnutiami.

Vzdelanie, ako cesta k úspechu

Áno, mnohí ľudia si myslia, že ak vyštudujú Právnickú fakultu, tak si môže klásť podmienky a už sú za vodou. Nie je to tak. Môžete mať vyštudovaný aj Oxford, ale ak nemáte vlastný motor meniť veci, tak nedosiahnete nič. Vzdelanie je samozrejme veľmi dôležité. Byť rozhľadený a mať svoj svetonázor je potrebná vec k tomu, aby ste mohli robiť rozhodnutia. Nejaká vízia a cieľ je povinná výbava, aby ste mohli niečo dosiahnuť. Som sklamaný z toho, koľko ľudí sedí doma a nadáva na všetko okolo seba. Tento prístup nie je dobrý a nikam nevedie.

Podporme úspech!

Veľakrát som sa stretol s prípadmi, kedy si ľudia závideli ešte aj nos medzi očami. Myslím, že úspech a ľudí, ktorí sa snažia niečo vybudovať treba podporiť a nie ich zahádzať špinou. Ľudia s kreatívnymi nápadmi, ktorí chcú niečo dokázať by mali mať priestor a plnú podporu spoločnosti. Len tak sa dokážeme niekde pohnúť. Ak si budeme len každý závidieť a nikoho nepodporíme, tak z toho nebude mať úžitok nikto. Vzájomný rešpekt a hlavne podpora je dôležitá.

Ak sa Vám článok páčil, tak zaň môžete zahlasovať aj na Vybrali.sme

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?