Zákonník nedovoľuje študentom zarábať

Autor: Adam Sipos | 14.7.2014 o 19:56 | (upravené 19.9.2014 o 9:48) Karma článku: 8,34 | Prečítané:  1738x

Som študent a chcem pracovať. Nechcem nechať celú ťarchu na rodičov, a preto sa snažím, aby som si čo najviac privyrobil. Každý z nás veľmi dobre pozná, aké je časovo náročné pracovať a zároveň aj študovať. Aj napriek tomu to veľa študentov skúša a snaží sa zarobiť nejaké peniaze pre seba. 

Zvýšené dane a odvody pre študentov

Všetko by vyzeralo pekne, ale je tu predsa jeden malý problém. Socialisti a ich zákonník práce chce tak veľmi chrániť zamestnancov a dokonca aj študentov, že ich zamestnávatelia prepúšťajú. Samozrejme, ak to chcú robiť podľa zákona. Po ohlásení nového zákonníka práce stratilo robotu približne osem tisíc dohodárov, prevažne študentov. Čo spôsobili tieto čísla? Podľa nového zákonníka platného od roku 2013 študenti platia odvody 29,8 % na celé dôchodkové poistenie, taktiež garančné a aj úrazové. Dane a odvody pre dohodárov spôsobili ich prepúšťanie. Študenti, ktorí majú podpísanú zmluvu o brigádnickej práci študenta  môžu odpracovať maximálne polovicu riadneho pracovného času.  Takže zákonník ma síce „chráni“, ale ak si chcem zarobiť viac, tak nemôžem pretože už to bude protizákonné.

Je tu však výnimka. Ak študent zarobí do 153€ mesačne, tak neplatí dane a odvody. Ak zarobí viac, tak z vymeriavacieho základu, to je to, čo študent zarobí nad 153€ zamestnávateľ platí nové dane a odvody.

Čo to spôsobuje?

Zamestnávatelia sa potom snažia zamestnať veľmi veľa brigádnikov, a každému nechajú zarobiť  len 153€, aby nemuseli z nadrobenej výšky platiť dane a odvody. To samozrejme nie je stabilné ani pre zamestnávateľa a ani pre študenta, ktorý chce zarobiť viac ako 153€ za mesiac.

Firmy však vedia ako na to

Našťastie slovenskí podnikatelia nie sú takí svätí a snažia sa obísť zákon, čo je v tomto prípade pochopiteľné. Väčšinou sa to robí tak, že ak zarobíte napríklad 400€ za mesiac, tak na výplatnú pásku vám napíšu, že ste zarobili 153€ a ostatné peniaze dostanete pekne na ruku a na čierno. Je to však risk pre zamestnávateľov, ale čo iné im zostáva. Ficov zákonník tak chráni zamestnancov, že nemá ani len minimálne dane z pracovných dohôd študentov.  Samozrejme, tí podnikatelia, ktorí to tak nerobia a dodržujú zákon, tak sa snažia zamestnať čo najmenej brigádnikov alebo čo najviac. Ak čo najmenej, tak platí poctivo dane a odvody a ak čo najviac, tak sa snaží, aby každý jeden zarobil len 153€ mesačne, čo nevyhovuje obom stranám

Nezdaniteľná čiastka sa zdvihne

Podľa nových informácii sa má nezdaniteľná čiastka zvýšiť na 200€.  Uvidíme, ako to zapôsobí na pracovný trh študentov. Nehovorím, aby študenti neplatili dane. Ale tento systém na študentov je zjavne zlý a štát z neho aj tak nič nemá. Nemal by strkať nos do pracovno-právnych vzťahov, alebo len minimálne. Študenti sa však snažia privyrobiť si v letných mesiacoch čo najviac, aj keď im v tom Smer bráni. Dúfajme teda, že zákonník práce sa niekedy spružní a zliberálni.

Ak sa Vám článok páčil, môžete zaň hlasovať na Vybrali sme.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Polícia má meno podozrivého

Útočníkom mal byť len dvadsaťdva ročný Brit s líbyjským pôvodom.

KULTÚRA

Dominik Dán o knižnom trhu: S mafiánskymi praktikami som sa nestretol

Spisovateľ má s podnikateľmi zlú skúsenosť.

KULTÚRA

Existoval len jeden James Bond, ktorý mohol hrať sám seba

Roger Moore stvárňoval agenta 007 najdlhšie.


Už ste čítali?