Prečo veríme konšpiráciám?

Autor: Adam Sipos | 19.6.2014 o 18:41 | (upravené 19.9.2014 o 9:51) Karma článku: 6,48 | Prečítané:  1520x

Už veľmi dlho sa zamýšľam nad tým, prečo dokážu niektorí ľudia tvrdiť veci, ktoré jednoducho nedokážu mať overené. Je veľmi zaujímavé, ako môže niekto s určitosťou vedieť povedať o stave sveta, a pritom o danom probléme vie minimum. A nie len on. Rovnako aj väčšinová populácia, ktorá sa niekedy nedokáže dostať k informáciám, ktoré povedia čo je a čo nie je pravda.

Psychologický problém

Ľudia veria konšpiračným teóriám z jednoduchého dôvodu. Ponúkajú nám jasnú odpoveď a argumentácia do seba dokonale zapadá. Posnažím sa to vysvetliť lepšie. Predstavme si, že máme nejaký svetový problém o ktorom vieme veľmi málo. Ak by sa ho snažil jedinec dokonale obsiahnuť zabralo by mu to priveľmi veľa času a viac menej ho to ani netrápi. Jeho pohľad na problém je zahmlený a nevie si vysvetliť hlbšie podrobnosti. V tom príde čisto z neba dokonalé vysvetlenie. Tak takto to je!  A predsa je to sprisahanie na nás obyčajných ľuďoch!

Odrazu má človek informácie, ktoré na prvý pohľad do seba krásne zapadajú a vysvetľujú celý problém, teda ho zľahčujú. Väčšina ľudí, čo verí podobným teóriám sa už nezamýšľa nad tým, či to je naozaj tak, alebo nie. Berú to ako holý fakt a už ich nikto nikdy nepresvedčí, že je to inak. Konšpiračné teórie dávajú zľahčujúce vysvetlenia sveta a zároveň poukazujú na tretiu osobu, ktorá za to môže a ona je vinná.  Či už je to zlý Izrael, Američania alebo lietadlá, ktorú údajne vypúšťajú do ovzdušia chemikálie, aby zredukovali počet ľudí  na planéte.

Sprisahanie a biznis

Najznámejšou konšpiračnou teóriou je podľa všetkého útok na WTC. Ďalej je tu výskum lieku na rakovinu a farmaceutický priemysel. Na Mesiaci sme vlastne neboli a celý svet ovláda jedna alebo až dve rodiny. Niektoré vysvetlenia sveta sú naozaj krásne. Sú však veľmi jednoduché. Ľudia im veria z toho dôvodu, lebo skutočná pravda je omnoho zložitejšia, ale oni nemajú čas ju skúmať a študovať. Práve preto uveria podobným básničkám a spoločenská morálka upadá. To nie je len o konšpiračných teóriách. Je to aj o celkovom uvedomení národa.

Nezabúdajme ani na to, že na konšpiračných teóriách sa robí pekný biznis. Ak uvidíte na titulke časopisu, že na Mesiaci sme neboli, tak vás to nabáda kúpiť to a prečítať si tú pravdu. Časopis Zem a vek je podobný prípad krásneho biznisu človeka, ktorý začínal na rádiu Viva so svojím Mlčaním. Je smutné, že takéto vysvetlenia sveta sa dostávajú ľuďom do rúk a neponúkajú relevantné fakty a zdroje. Konšpiračné teórie sú diagnóza a nie analýza.

Ak sa Vám článok páčil, môžete zaň hlasovať aj na Vybrali sme.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Polícia má meno podozrivého

Útočníkom mal byť len dvadsaťdva ročný Brit s líbyjským pôvodom.

KULTÚRA

Dominik Dán o knižnom trhu: S mafiánskymi praktikami som sa nestretol

Spisovateľ má s podnikateľmi zlú skúsenosť.

KULTÚRA

Existoval len jeden James Bond, ktorý mohol hrať sám seba

Roger Moore stvárňoval agenta 007 najdlhšie.


Už ste čítali?