Čo nám priniesla demokracia?

Autor: Adam Sipos | 26.3.2013 o 21:54 | (upravené 19.9.2014 o 10:15) Karma článku: 6,39 | Prečítané:  989x

Vraždy, krádeže, znásilnenia...Aj takéto príklady počúvam od ľudí, ktorí tvrdia, že demokracia priniesla v značnej miere negatívne následky. Veľa ľudí si myslí, že príchodom slobody prišlo aj veľa kriminality, viac podvodov a pod.

 

Prečo, keď sme sa zbavili totality, nechápeme demokraciu?

V prvom rade si treba uvedomiť, že demokracia nie je idea, myšlienka, ktorá niečo ľuďom prikazuje. Na rozdiel od totality, demokracia vložila ľuďom do rúk moc a nie je autoritatívna. Mnohí však tvrdia, že práve tento systém sa postaral o to, že je viac násilia a kriminality. Môžem súhlasiť s tým, že v totalitnom režime sa možno lepšie reguluje a stráži nejaký organizovaný zločin alebo rôzne iné veci spojené s nekalou činnosťou. Tam sa skôr môžeme zamyslieť nad tým či tú nekalú činnosť nevytvára práve totalitný štát.

S príchodom demokracie však prišiel reálny obraz spoločnosti. Ukázala, akí naozaj v skutočnosti sme. Že sme ľudia zlí, dobrí, že sme schopní vraždiť, znásilňovať a robiť veci, ktoré nepatria do normálneho života. Na druhej strane však priniesla so sebou možnosť voľby a zápas o spravodlivosť. To neznamená, že demokracia priniesla spravodlivosť, ale umožnila o ňu bojovať. V totalite také niečo nikdy nebude.  Práve to si vyžaduje, aby sme pochopili podstatu slobody.

„Ale v politike len každý kradne a nič nerobí“.

Máme slobodné voľby? Máme. Môžeme meniť poslancov, vládu a výsledky nie sú manipulovateľné. Demokracia priniesla aj dôvod, ale hlavne význam ísť k voľbám a meniť veci.

Chcete si založiť vlastný podnik? Alebo chcete predávať na trhu papriku a rajčiny? Áno, máte tú možnosť – možnosť voľby. To je v zásade jeden z najdôležitejších faktov, že vy sa rozhodnete, ako si zariadite veci a len vy sami rozhodnete ako budete konať. Samozrejme v rámci zákona.

Sloboda prejavu

Toto právo považujem za najzákladnejšie. Nie je nič krajšie, ako rozmanitosť názorov, verejná súťaž a konštruktívna diskusia. Nikto nemá právo vás cenzúrovať alebo manipulovať. Už nikdy si nenechajme vziať slobodu tlače, prejavu, vierovyznania. Je to veľmi citlivé a odvíja sa od toho aj naša sloboda.

Myslím si, že by sme mali systém prispôsobiť ľuďom a nevytvárať ho umelo a ideologicky. Nič, čo je umelo udržiavané nefunguje dobre.

Ak budeme napríklad umelo udržiavať ekonomiku nejakého štátu, poskytovať pôžičky a neprispôsobíme sa realite, tak skôr či neskôr sa to prevalí (viď Grécko).

Idealizovať chod štátu alebo spoločnosti by sme vedeli asi všetci. Príbehov o ideálnom štáte už bolo veľa. Áno, sú to pekné myšlienky, len je tu jeden problém. V realite nefungujú.

Potreba reálneho myslenia

Je potrebné rozlišovať realitu od imaginárneho sveta a  prispôsobovať tomu veci a v našom prípade aj systém. Demokracia sa snaží odzrkadľovať  realitu v spoločnosti. Môžeme robiť všetko v medziach zákona. Realita je len jedna a ak sa tej neprispôsobíme, tak sme odsúdení na pomalú a ťažkú sebadeštrukciu.

Absolutistická monarchia, fašizmus, nacizmus, komunizmus boli umelo vytvorené systémy. Tak aj dopadli. Fandím demokracii a prajem jej zdravý vývin.

Nikdy som nepovedal, že demokracia, je ten najúžasnejší systém. Ale tak ako povedal Winston Churchill, zatiaľ nič lepšie ľudstvo nevymyslelo.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Podnikateľ sa k školstvu vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?