Jedna poisťovňa - sociálna istota? To snáď Nie !

Autor: Adam Sipos | 14.11.2012 o 23:20 | (upravené 19.9.2014 o 10:21) Karma článku: 11,93 | Prečítané:  1947x

Pred niekoľkými dňami sme mali možnosť vidieť, ako sa na Slovensku začína prejavovať socializmus pána Fica a jeho strany. Vláda Slovenskej republiky schválila, že od roku 2014 bude na Slovensku iba jedna zdravotná poisťovňa.

 

Dovolím si pár poznámok k tomuto kroku

Zavedenie jednej zdravotnej poisťovni bude pre Slovensko znamenať návrat o niekoľko rokov späť. Je holý fakt, že ak sa zo Všeobecnej zdravotnej poisťovni stane monopol na trhu, motivácia poisťovni zlepšovať sa nebude taká efektívna, aká by mohla byť v zdravom konkurenčnom prostredí.

Predstavte si dvoch podnikateľov,  ktorí ponúkajú svoje produkty. Ten, ktorý sa snaží a pracuje na sebe, bude prirodzene prosperovať, ako ten, ktorý nebude zlepšovať svoje služby a nijakým spôsobom sa posúvať dopredu.

Čo sa stane?

Podnikateľ, ktorý na sebe nepracuje a nezlepšuje sa, bude vystavený menším ziskom, pretože ten druhý ho prevalcuje svojim pokrokom. Prirodzene, ak sa bude chcieť nešikovný podnikateľ vrátiť k svojim ziskom a nebude chcieť skrachovať, musí začať na sebe pracovať a vyrovnať sa konkurencii. Toto je typický príklad toho, ako to funguje v zdravom konkurenčnom prostredí.

Teraz si predstavme situáciu, kedy do tejto súťaže vstúpi štát a toho úspešného vyvlastnia a nechajú len toho, ktorý je lenivý. Aký efekt nastane? No ten, že konkurenčné prostredie sa stratí, motivácia zlepšovať sa bude nulová a on si bude môcť naďalej leňošiť a nemusí sa báť, že k nemu zákazníci neprídu, pretože nemôžu odísť. Nemôžu si slobodne zvoliť iného predajcu, lebo nebude na výber.

Zamyslime sa

Akú motiváciu bude mať jedna ZP zlepšovať sa, keď si poistenec nebude môcť vybrať inú?

Prečo by ma mal štát nútiť niekde, kde nechcem byť?

Ako bude poistenec vedieť, aký je štandard poskytovania služieb, keď si ho nebude môcť nikde porovnať, keďže nebude na výber?

Ak nebudem spokojný komu sa pôjdem sťažovať? Budem bojovať proti štátu?

Ukážte mi jedného smrteľníka, ktorý sa na to dá.

Jediný kontrolný a  nezávislý orgán nad týmto celým budú  mať len médiá.

Štátny monopol, to je priestor pre korupciu a postrach pre ľudí

Monopol ZP neprinesie zlepšenie zdravotníctva na Slovensku. Prinesie len väčšiu kontrolu štátu nad financiami ľudí a peniaze, cca 500 mil. €, ktoré pôjdu na odkúpenie ostatných ZP sa mohli využiť niekde inde. Prípadné zažalovanie Slovenska na medzinárodnom súde, bude znamenať obrovskú blamáž a opäť stratené financie

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?