Slovenské internety si pomýlili demokraciu s anarchiou

Autor: Adam Sipos | 15.7.2016 o 20:14 | (upravené 15.7.2016 o 20:45) Karma článku: 3,74 | Prečítané:  737x

Sociálne siete sú každým dňom čoraz väčším bojiskom rôznych ideológii a písmenkových vojen. Na prvý pohľad sa to môže zdať zanedbateľné. V skutočnosti  ide o novú éru boja. Z písmenkových vojen môže vzísť tá reálna.

Anarchia a nacizmus na Facebooku

Každý, kto aspoň trochu sleduje politické dianie  na Slovensku, si musel všimnúť, že na internete vládne anarchia a nie demokracia. Demokracia dáva ľuďom slobodu, ale aj sloboda má svoje mantinely. Hodnota slobody je pre mňa veľmi dôležitá, ale jej hranice sú v rámci právnych noriem. Internetovým názorom a rôznym pochybným ideológiám by sme mali venovať väčšiu pozornosť. Hlavne orgány činné v trestnom konaní.

Neonacizmus, rasizmus a agresivita na slovenskom internete je každodenná realita. A tam to všetko začína. Ani Židov v Nemecku hneď nevraždili. Najskôr to boli výsmechy na uliciach, protižidovské nápisy. Postupne sa agresia zväčšovala.

Ukážme si príklad ako si mýlime demokraciu s nacizmom: stránka na sociálnej sieti „Život v koncentračných táboroch na fotografiách SK/CZuverejňuje fotky z koncentračných táborov a prezentuje ich ako miesto, kde sa žilo veľmi pekným a dokonca kultúrnym životom. Po sťažnostiach ľudí a nahlásených upozorneniach sa admini stránky vyjadrili nasledovne:

O tom či klamú alebo nie by sa dalo polemizovať. Ide však o veľmi nenápadné zneužívanie slobody slova. Každý príčetný človek, ktorý si pozrie tú stránku ihneď vidí, že sa stránka snaží zľahčovať holokaust, vysmievam sa mu a popiera ho.

A čo polícia a prokuratúra? Nič. Iba sa každý prizerá, aj keď je každému jasné, že ide i porušenie zákona a hanobenie rasy a národa. To som ešte samozrejme nevybral perly slovenských internetov, lebo tých by bolo skutočne veľmi veľa. Je to len názorná ukážka, ako sa zneužíva sloboda slova.

Čo na to polícia? Nič

Agresia a šírenie rasizmu s nacizmom musí na internete skončiť. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, tak sociálne siete sú silnou zbraňou. Organizujú sa nimi protesty, niekedy aj revolúcie v iných krajinách. Nerobme si z demokraciu naivnú predstavu o beztrestnosti.

Najskôr však musí byť ochota tam z hora. Už sa začalo niečo robiť. Česi zriaďujú orgán na boj proti propagande na internete. Na Slovensku sú prvé pokusy o vyšetrovanie internetových trollov.  Ak to budeme ignorovať, tak sa násilie prenesie z klávesníc do ulíc a následne do parlamentu.

Otázkou ostáva či nie je neskoro. V parlamente podobnú nacistickú lúzu už máme. Po hroznom teroristickom útoku vo Francúzskom v Nice takto reagujú ich poslušní voliči na ich stránkach. Ak si teda neprestaneme mýliť pojem demokracia a anarchia, tak budeme o chvíľu veľmi smutní.

Ak sa niekde ohradíte, tak dostanete dlhý komentár o tom, ako je demokracia a však si môžeme hovoriť čo chceme. Áno, môžeme. Ale dokedy. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pašku už nechcú ani ako moderátora. Skončí tak aj Kaliňák?

Príchodom chladných mesiacov sa politický vplyv Pavla Pašku zo Smeru pravidelne scvrkáva.

DOMOV

Končiaci vyšetrovateľ Gorily sa sporí s policajným šéfom

Odchádzajúci šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Marek Gajdoš je pripravený vypovedať pred poslancami.

KULTÚRA

Maďarská kameramanka, ktorá podrazila utečenca zo Sýrie, dostala cenu

Dostala sa na pódium filmového festivalu.


Už ste čítali?