reklama

Cameronovo víťaztvo

Alex Salmond je politik, ktorý dokázal zmobilizovať obrovskú masu Škótov. Títo ľudia boli k nezávislosti najbližšie za posledných 307 rokov. Dnes sa však dozvedáme, že Škótsko bude stále súčasťou Veľkej Británie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Flag of Scotland
Flag of Scotland 

Dnes povedali Škóti nie. Čo to pre nich znamená?

V histórii Škótska bolo niekoľko svetlých momentov, kedy si Škóti mysleli, že budú mať vlastný štát. Spomeňme si na Williama Wallaca, ktorý je ikona škótskej vojny za nezávislosť. Faktom však zostáva, že táto päť miliónová krajina je od roku 1707 súčasťou britského kráľovstva. Čo sa týka kultúry, súdnictva alebo vzdelávania, tak majú všetko vlastné pod svojou správou. Bitka pri Cullodene v roku 1746 bola poslednou bitkou za nezávislosť Škótska. Ondrejský kríž má však od roku 1999 svoj vlastný parlament, kedy sa prvýkrát po 300 rokoch dostal spod vlády parlamentu Londýna.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Referendum ako znak demokracie a slobody

Posledné dva roky opäť ožili nálady za YES a stredoveké bitky nahradilo rozumné a slobodné referendum. Volebná účasť tohto referenda presiahla 84 percent voličov, čo je úžasný záujem o veci verejné. Mohli by sme si brať príklad, keď už sme pritom. Väčšina Škótov vyslovila NO, ale Škótsko sa zmení. Už teraz prisľúbil Londýn väčšie právomoci. Slobodné rozhodnutie Škótov je potrebné rešpektovať a myslím si, že v demokraciách sa takto majú riešiť problémy a národné spory. Je to pekná ukážka toho, ako si demokracia dokáže poradiť s národnými ťažkosťami.

Posilnená demokracia

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Toto referendum bolo veľmi dôležité nie len z pohľadu Škótov. Ak by väčšina hlasovala za nezávislosť, tak by to mohlo vyvolať medzinárodný záujem o iné nezávislosti, ako napríklad Katalánsko, Severné Írsko...

Demokracia vo Veľkej Británii je však týmto rozhodnutím posilnená. Je mi sympatické, že netiekla krv, ani jeden človek nie je mŕtvy a všetko prebehlo bez problémov. Takto sa v demokracii riešia spory a faktom naďalej zostáva, že demokratické štáty medzi sebou nikdy nebojujú a nebojovali.

Cameron mal namále

Ak by sa Škótsko rozhodlo pre nezávislosť, tak by to bola Cameronova prehra a zodpovednosť. Jeho strana by pravdepodobne utržila porážku. Je to pochopiteľné. Však keď si nedokáže udržať Škótsko, ako dokáže spravovať celú krajinu?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spájanie Európy je budúcnosť

V časoch, kedy sú medzinárodné vzťahy veľmi napäté musí byť európske spoločenstvo jednotné a silné. Nie kvôli tomu, aby sme ovládli svet. Konkurencia je silná a spájanie a väčšia integrácia je viac ako štiepenie a nečinnosť. Cameron z tohto boja vyšiel ako víťaz a podarilo sa mu poraziť Williama Wallaca.

Ak sa Vám článok páčil, môžete zaň hlasovať na Vybrali.sme

Adam Sipos

Adam Sipos

Bloger 
  • Počet článkov:  65
  •  | 
  • Páči sa:  60x

Pracujem pre organizáciu GLOBSEC, študoval som v Bratislave a v Kodani. V minulosti som pôsobil vo viacerých slovenských médiách, ako aj v mládežníckej politike. Kontakt: adam.sipos@outlook.sk Zoznam autorových rubrík:  Politika

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu