reklama

Čo nám priniesla demokracia?

Vraždy, krádeže, znásilnenia...Aj takéto príklady počúvam od ľudí, ktorí tvrdia, že demokracia priniesla v značnej miere negatívne následky. Veľa ľudí si myslí, že príchodom slobody prišlo aj veľa kriminality, viac podvodov a pod.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)

Prečo, keď sme sa zbavili totality, nechápeme demokraciu?

V prvom rade si treba uvedomiť, že demokracia nie je idea, myšlienka, ktorá niečo ľuďom prikazuje. Na rozdiel od totality, demokracia vložila ľuďom do rúk moc a nie je autoritatívna. Mnohí však tvrdia, že práve tento systém sa postaral o to, že je viac násilia a kriminality. Môžem súhlasiť s tým, že v totalitnom režime sa možno lepšie reguluje a stráži nejaký organizovaný zločin alebo rôzne iné veci spojené s nekalou činnosťou. Tam sa skôr môžeme zamyslieť nad tým či tú nekalú činnosť nevytvára práve totalitný štát.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S príchodom demokracie však prišiel reálny obraz spoločnosti. Ukázala, akí naozaj v skutočnosti sme. Že sme ľudia zlí, dobrí, že sme schopní vraždiť, znásilňovať a robiť veci, ktoré nepatria do normálneho života. Na druhej strane však priniesla so sebou možnosť voľby a zápas o spravodlivosť. To neznamená, že demokracia priniesla spravodlivosť, ale umožnila o ňu bojovať. V totalite také niečo nikdy nebude. Práve to si vyžaduje, aby sme pochopili podstatu slobody.

„Ale v politike len každý kradne a nič nerobí“.

Máme slobodné voľby? Máme. Môžeme meniť poslancov, vládu a výsledky nie sú manipulovateľné. Demokracia priniesla aj dôvod, ale hlavne význam ísť k voľbám a meniť veci.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chcete si založiť vlastný podnik? Alebo chcete predávať na trhu papriku a rajčiny? Áno, máte tú možnosť – možnosť voľby. To je v zásade jeden z najdôležitejších faktov, že vy sa rozhodnete, ako si zariadite veci a len vy sami rozhodnete ako budete konať. Samozrejme v rámci zákona.

Sloboda prejavu

Toto právo považujem za najzákladnejšie. Nie je nič krajšie, ako rozmanitosť názorov, verejná súťaž a konštruktívna diskusia. Nikto nemá právo vás cenzúrovať alebo manipulovať. Už nikdy si nenechajme vziať slobodu tlače, prejavu, vierovyznania. Je to veľmi citlivé a odvíja sa od toho aj naša sloboda.

Myslím si, že by sme mali systém prispôsobiť ľuďom a nevytvárať ho umelo a ideologicky. Nič, čo je umelo udržiavané nefunguje dobre.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak budeme napríklad umelo udržiavať ekonomiku nejakého štátu, poskytovať pôžičky a neprispôsobíme sa realite, tak skôr či neskôr sa to prevalí (viď Grécko).

Idealizovať chod štátu alebo spoločnosti by sme vedeli asi všetci. Príbehov o ideálnom štáte už bolo veľa. Áno, sú to pekné myšlienky, len je tu jeden problém. V realite nefungujú.

Potreba reálneho myslenia

Je potrebné rozlišovať realitu od imaginárneho sveta a prispôsobovať tomu veci a v našom prípade aj systém. Demokracia sa snaží odzrkadľovať realitu v spoločnosti. Môžeme robiť všetko v medziach zákona. Realita je len jedna a ak sa tej neprispôsobíme, tak sme odsúdení na pomalú a ťažkú sebadeštrukciu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Absolutistická monarchia, fašizmus, nacizmus, komunizmus boli umelo vytvorené systémy. Tak aj dopadli. Fandím demokracii a prajem jej zdravý vývin.

Nikdy som nepovedal, že demokracia, je ten najúžasnejší systém. Ale tak ako povedal Winston Churchill, zatiaľ nič lepšie ľudstvo nevymyslelo.

Adam Sipos

Adam Sipos

Bloger 
  • Počet článkov:  65
  •  | 
  • Páči sa:  60x

Pracujem pre organizáciu GLOBSEC, študoval som v Bratislave a v Kodani. V minulosti som pôsobil vo viacerých slovenských médiách, ako aj v mládežníckej politike. Kontakt: adam.sipos@outlook.sk Zoznam autorových rubrík:  Politika

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu